Přihlášení

Poslední komentáře

 • Hi there, after reading this amazing post i am als... číst...
  Od Louvenia
 • Представляем Вам нашу нашу коллекцию порно фотогра... číst...
  Od Cary
 • Hello, always i used to check weblog posts here ea... číst...
  Od Shaunte
 • If you wish for to increase your knowledge simply ... číst...
  Od Pilar
 • It hаs sciѕsors, knife, even a bottle opener. Also... číst...
  Od BellJste zde: Úvod

Jaký vybrat včelí úl

Chystáte se začít se včelařením? Jedním z hlavních úkolů, které vás čekají, je koupě včelího úlu. Jaké existují včelařské úly a jaký vybrat vhodný pro vaše účely?

 

Nejdříve vyberte stanoviště

Samozřejmě ještě než si vyberete vhodný včelí úl, musíte mít přesnou představu, kde by měl stát.

Už víte, kde bude jeho stanoviště? Záleží na vašich prostorových možnostech, ale je dobré dodržet alespoň nějaké zásady při výběr. Mělo by jít především o suché místo, které je chráněné proti větru. Vítr vadí včelám více než mráz.

Stanoviště by také mělo být na místě, kde nebudou včely obtěžovat lidi. V tomto případě neplatí, že si na svém pozemku můžete dělat, co chcete. Určitě byste neměli mít úly u plotů česnami (místa, odkud včely vylétávají) do prostranství veřejných cest ani k sousedům.

 

Co je to včelí úl

Včelí úl je místo určené pro chov včel. Je uměle vytvořený člověkem a existuje v různých podobách. Nejrozšířenějším typem včelího úlu je Langstrothův úl. Jedná se o nástavkový typ včelího úlu skládajícího se ze dna, nástavků a střechy.

Úly se vyrábí ze dřeva (přírodní materiál), ale i z dřevotřísky, polystyrenu, slámu či hlíny.

Nejčastějším dřevem pro výrobu úlu jsou jehličnaté řezivo. Rámky se nejčastěji vyrábějí z lipového dřeva, ale využívají se i další dřeviny.

 

Výběr včelího úlu

Existuje mnoho typů včelích úlů. Každému vyhovuje něco jiného. Výběr je tedy individuální. Snažte se však vyhnout včelím úlům s přístupem zadem. Jsou nepraktické. Kromě zadem přístupných úlů rozlišujeme horem přístupné úly, které nazýváme „ležany“. Jsou vyrobené z mnoha vysokých plástů. Nemusíte tak manipulovat s celými nástavkami.

Nástavkové úly jsou z několika bedýnek rámků. Je možné je stavět na sebe v různém počtu.

Rozměry úlů nejsou normalizované. Volte úly mající objem alespoň 100 litrů. Včely by nikdy neměli být v úlu stísněné. Mnohé úly, jež jsou k sehnání na trhu, mají variabilní velikost, ale seženete i úly s neměnnou velikostí. Tyto úly jsou často rozdělené na polovinu, aby se odlišilo plodiště a medník. Plodiště představuje prostor, ve kterém matka klade vajíčka. Odchová se tu plod. Medník je částí, kde se ukládají zásoby medu.

Úly také rozlišujeme podle toho, jak jsou v něm uložené rámky. Do rámku se vkládají mezistěny, čím včelař určuje včelám, jak má tvořit své plásty. Jinak by je včely vytvářely podle sebe, což by bylo pro včelaře nepraktické.

Rámky se nejdříve upravují drátkováním. Na těchto drátcích leží mezistěna. Drátky jsou aplikované zatavením pomocí elektrického proudu či nahřátým rýhovacím kolečkem.

 

Co byste ještě měli vědět, než začnete se včelařením

Nebudete-li si zpočátku jistí, jak začíst se včelařením, tj. nemáte nikoho ve svém okolí, kdo by vás do toho zasvětil, oslovte nějakého včelaře, který vám vše vysvětlí v praxi. Je to někdy jednodušší než číst odborné publikace. Jsou sice užitečné, ale laik z nich může nabýt pocit, že včelaření je složitější, než tomu ve skutečnosti je.

Pro začátek volte kolem tří až pěti včelstev. Nejčastěji je koupíte u jiných včelařů. Náhodné sejmutí volných včelstev se nedoporučuje. Včely by mohly být pro chov nevhodné.

Důležité je se před koupí včel vybavit pomůckami, které budete potřebovat. Jsou jimi především ochranné pomůcky. Pořiďte si hlavně včelařskou kuklu či včelařský klobouk. Nepodceňujte ani včelařské rukavice. Volte speciální pro tento účel. Mají manžetu až po loket. Seženete i další oblečení vhodné pro práci se včelami.

Ve výbavě by vám neměl chybět ani dýmák. Slouží k mírnění včel. Jde o zařízení, do kterého se dává zapálený troud. Jeho manipulací vzniká dým. Působí-li na včely, začnou instinktivně sát med, čímž si zaplní zadeček a díky tomu se minimalizuje pravděpodobnost, že vás bodnou.

Z dalších pomůcek se vám bude hodit rozpěrák (na oddělávání zatmelených rámků propolisem), včelařské smetáčky, medomety atd.