Přihlášení

Poslední komentáře

 • Hi there, after reading this amazing post i am als... číst...
  Od Louvenia
 • Представляем Вам нашу нашу коллекцию порно фотогра... číst...
  Od Cary
 • Hello, always i used to check weblog posts here ea... číst...
  Od Shaunte
 • If you wish for to increase your knowledge simply ... číst...
  Od Pilar
 • It hаs sciѕsors, knife, even a bottle opener. Also... číst...
  Od BellJste zde: Úvod

Obor včelařství

Včelařství je obor, jehož počátky najdeme již ve středověku. Víte, co všechno včelařství obnáší? Pojďme si tento obor alespoň ve stručnosti charakterizovat.

 

Úvodem o včelařství

Včelařství spočívá v chovu včely medonosné. V České republice je realizované převážně menšími včelaři, kteří si v tomto oboru našli zálibu. Existují však i včelí farmy.

Včelařství má svůj ekonomický i ekologický význam. První význam je jasný – finanční zisk na produktech plynoucí ze včelařství.

Ekologický význam spočívá v umožnění cíleného opylování rostlin. Rostliny opylovává i další hmyz. Na rozdíl od něj mohou včely se svou činností začít už zpočátku jara, protože zimu přečkávají v zazimovaném včelstvu. Jiné druhy opylovacího hmyzu musí zakládat novou generaci.

 

Produkty plynoucí ze včelařství

med: Jde o hustou, sladkou a lepkavou kapalinu tvořenou nektarem z květů a výměšků hmyzu. Pro včely je med důležitou zásobou energie. Včelstvo spotřebovává cca 1 kg měsíčně. Pro své vlastnosti je med oblíbený i u lidí jako sladidlo i sladká přísada různých pokrmů.

 • vosk: Vzniká metabolickou přestavbou medu a pylu. Tvoří se v těle dělnic. Včely v něm uskladňují med a pyl a slouží také k vývoji včelího pylu. Své využití má i pro lidi, a to hlavně ve farmaceutickém průmyslu, medicíně, restaurátorství, potravinářství, lehkém průmyslu, šperkařství atd.

  • propolis: Jde o pryskyřičnou látku mající příjemnou aromatickou vůni. Včely ho využívají na natírání stěn úlů (desinfekce). Hustší propolis se využívá na tmelení skulin. Z propolisu se vyrábí tinktury, masti, ale využití má i surový propolis.

 • pyl: I pyl má pro lidi svůj význam. Vyrábí se z něj různé potravinové doplňky. Pyl má totiž mnoho vitamínů, minerálů, stopových prvků a bílkovin. Má i své lékařské využití. Vyrábějí se z něj různé přípravky přispívající k léčbě alergií atd.

  • mateří kašička: Produkují ji mladé včelí dělnici svými žlázami. Mateří kašičkou krmí dělnice larvy a také včelí královnu po celý její život. Mateří kašička obsahuje hodně bílkovin a dalších účinných látek. Proto je využívaná při výrobě léků, potravinových doplňků, ale i rozmanitých kosmetických přípravků.

včelí jed: Obsahuje biogenní aminy, polypeptidy a enzymy. Když se do našeho těla dostane včelí jed prostřednictvím žihadla, příliš účinků to pro nás nemá. Ještě horší situace je, pokud jsme na něj alergičtí. Přesto je jed využíván pro léčení různých nemocí. Je využíván k léčbě alergií atd.